✨120 років тому в Старих Санжарах на Полтавщині народилася Оксана Яківна Мешко. Батьки - хлібороби. Предки Оксани мали козацьке коріння, їхньому роду вдалося уникнути поневолення - кріпаками ніколи не були. Уже в підлітковому віці дівчина дізналася,на що здатен червоний терор. У грудні 1920 року її батька розстріляли. Пізніше Оксана Мешко напише про це в книзі спогадів " Між смертю і життям". Війна застала Оксану Мешко в Тамбові, куди довелося податися пошуках хоч якогось шматочка хліба. ✨19 лютого 1947 року на Львівській площі в Києві Оксану Мешко заарештували.Звинувачували в... спробі вчинити замах на Микиту Хрущова.Після масових арештів на початку 70- х, Микола Руденко запропонує Оксані Мешко створити правозахисну Українську Гельсінську Групу. Вона погодиться. Серед дисидентів її називали " козацькою матір'ю". Брала на себе відповідальність за долю конкретних людей, бо цього вимагають інтереси нації. В листопаді 1985 року Оксана Мешко виїхала із заслання, і в Києві чекала на перебудову. Оксана Мешко стала членкинею Координаційної Ради Української Гельсінської Спілки.Вона брала участь у студентському голодуванні ( Революція на граніті) восени 1990. ✨ 2 січня 1991 року її не стало. Полтавка похована на Байковому кладовищі, поруч із її мамою Марією Граб. ✨У 2002 році школі у Старих Санжарах присвоїли ім'я Оксани Мешко. Указом президента України у 2006 році її посмертно нагородили орденом l ступеня " За мужність".
четверг, 30 января 2025 г.
среда, 29 января 2025 г.
На Аскольдовій могилі український цвіт….
🇺🇦 107 років тому 29 січня юні захисники Української Народної Республіки ціною власного життя зупинили наступ більшовицької армії, проявивши сміливість заради незалежності України. Затримавши ворога на чотири дні біля залізничної станції Крути, київські юнаки дали змогу владі УНР розгромити повстання російської п’ятої колони в Києві, вибороти міжнародне визнання для своєї молодої держави. На початку березня 2022 року неподалік місця подвигу Героїв Крут знову відбулися бої захисників України з російськими окупантами, які наступали на Київ. Через 106 роки під Крутами наші війська зупинили наступ ворога, завдали йому болючих втрат. 🇺🇦 Бій під Крутами – бій за майбутнє України. З нагоди цієї події в бібліотеці організована книжкова виставка "На Аскольдовій могилі - український цвіт". На виставці представлена література, яка відтворює тернистий шлях України до незалежності. Сьогодні на захист незалежної держави стали гідні пагони незламності - учителі, студенти, менеджери, бізнесмени, історики, лікарі, співаки. Щира вдячність усім, хто нині виборює перемогу, право жити у вільній країні на своїй землі. Минуло більше ста років, але не змінився ні ворог, ні його методи війни, тож нам потрібно завершити боротьбу, яка запломеніла біля станції Крути. Готові й далі захищати волю, кожен на своєму фронті – воєнному, волонтерському, історичному. Героям Слава!
суббота, 25 января 2025 г.
🩵💛Від далеких часів козацьких, лине до нас чарівний образ Марусі Чурай, легендарної поетеси та співачки. Її пісні будили в людях мужність у боротьбі за народну волю, а своєю ліричністю зворушували душу і серце. 🩵Цьогоріч виповнюється 400 років від дня народження Марусі Чурай. Її приписують авторство багатьох пісень: «Ой, не ходи, Грицю», «Засвіт встали козаченьки», «Котилися вози з гори» «Віють вітри, віють буйні» та ін. 💛До наших днів народні перекази донесли історію нещасного кохання Марусі Чурай. Доля Марусі Чурай надихнула багатьох митців на написання художніх творів. Так, ще І.Котляревський використав її пісні у «Наталці Полтавці». На основі легенд про Марусю Чурай О.Кобилянська написала драму «У неділю рано зілля копала», а М. Старицький «Ой не ходи Грицю, та й на вечорниці». Історичний роман у віршах видатної поетеси Ліни Костенко «Маруся Чурай» було відзначено Шевченківською премією. 🩵💛З нагоди ювілею української поетеси-піснярки Марусі Чурай в сільській бібліотеці проведено літературну біографію " Легендарна народна співачка і поетеса" та оформлено викладку літератури про її життя і творчість. Можна й нині спиричатися , чи історичною постаттю була Маруся чи ні. Проте незаперечним залишається одне - вона стала символом Української пісні, яка була і є душею нашого народу.
среда, 22 января 2025 г.
🩵💛Щорічно до Дня Соборності України експонується безліч виставок, проводять низку заходів. Не став виключенням і цей рік. Бібліотека презентує тематичну виставку під назвою «Битва за свободу», на якій розміщені видання, що дають можливість детально ознайомитися з історичними фактами та передісторією виникнення свята, а також ті факти, які висвітлюють тернистий шлях України до Собівартості.
вторник, 21 января 2025 г.
"Вишивані історії"
🔴Ольга Косач стала першою в Україні знавчинею народного мистецтва, адже на основі власних досліджень у 1876 році видала перший у своєму роді альбом "Український народний орнамент (зразки вишивання, ткацтва, писанок)". Його високо оцінили як в Україні, так і за кордоном, альбом витримав аж п'ять перевидань. Саме тоді Ольга Косач взяла собі псевдонім — Олена Пчілка. 🔴 Запровадила моду на вишиванки і боролася з більшовиками навіть після сімдесяти років. 🔴Одна з перших феміністок на Наддніпрянщині, модниця і любителька українських строїв, авторка нових слів в українській мові, перекладачка, письменниця і видавчиня — усе це про Олену Пчілку.Донька Леся Українка називала її "королевою-матір'ю", але чи тільки у цій іпостасі Олена Пчілка увійшла в українську історію? Відвідувачі бібліотеки - філії завітали на голосні читання " Вишивані історії" , присвячені відзначенню 180 -ї річниці з дня народження Олени Пчілки.
пятница, 17 января 2025 г.
КІБОРГИ. ДОНЕЦЬК. АЕРОПОРТ.
🇺🇦До 2023 року в Україні 16 січня вшановували пам'ять захисників Донецького аеропорту. Цьогоріч пам'ять "кіборгів", які віддали своє життя, захищаючи Донецький аеропорт, вшановуватимуть в іншу дату – 20 січня. 🇺🇦 Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів. 🇺🇦 В бібліотеці розгорнута книжкова виставка - пам'ять "КІБОРГИ. ДОНЕЦЬК. АЕРОПОРТ." На її поличках- героїчні події в терміналі Донецького аеропорту, історії про важкі бої. Пам’ятаймо наших Героїв, вшануймо їх мужність та силу духу. Слава Україні! Одним з найкращих способів пригадати подвиг захисників Донецького аеропорту стане перегляд фільму «Кіборги» 2017 року.
четверг, 16 января 2025 г.
📌За літературним календарем з 19 по 31 січня відзначаються такі ювілейні дати:
✔️19 січня
• 100 років від дня народження Ніни Боден (1925 – 2012), англійської прозаїкині
✔️24 січня
• 150 років від дня народження Оксани Стешенко (1875 – 1942), української письменниці, перекладачки, освітянки
✔️25 січня
• 400 років від дня народження Марусі Чурай (1625 – 1653), української народної поетеси
27 січня
✔️ 235 років від дня народження Петра Гулака-Артемовського (1790 – 1865), українського поета, перекладача, громадського діяча
30 січня
✔️• 95 років від дня народження Всеволода Нестайка (1930 – 2014), українського письменника
• 60 років від дня народження Бориса Гуменюка (1965), українського поета, прозаїка, військовослужбовця
среда, 8 января 2025 г.
"Життя, мов спалах блискавки"
Україно! Ти - моя молитва,
Ти моя розпука вікова...
Гримотить над світом люта битва
За твоє життя, твої права.
В.Симоненко. 8 січня 2025 року, виповнилося б 90 років відомому українському поету Василю Симоненку – одному з найяскравіших представників покоління «шістдесятників», який увійшов в історію вітчизняної літератури як визначальна постать боротьби за державний і культурний суверенітет України. В Старосанжарській сільській бібліотеці розміщена виставка - портрет і проведенна літературна вікторина"Життя, мов спалах блискавки" . На виставці представлені видання творів поета,збірники поезій, літературні статті з періодичних видань. Тож нехай поезія Василя Симоненка лунає в кожному куточку рідної землі і знають за межами нашої країни.
понедельник, 6 января 2025 г.
🩵💛ВЕЛИКИЙ СИН УКРАЇНИ!..🩵💛
✨6 січня День Народження борця за Незалежність України Василя Стуса. Він присвятив своє життя служінню Україні та Народу. Перебуваючи у московитських таборах смерті він не скорився. І навіть там вів боротьбу за майбутню Незалежну Україну. Бачачи як нищиться все Українське та принижується людська гідність, Стус оголосив голодування та пожертвував своїм життям заради України та Народу. ✨Навіть після смерті його вірші довгий час переховували у архівах кдб. Для катів України СЛОВА Василя Стуса були непереможною зброєю.
Ми дійсно – нездоланний Народ, бо душі наші сповнені любов'ю до України, до рідної Неньки, до річок і степу, до гір і лісів, до рідної мови… І той, хто насмілиться зазіхнути на нашу всеосяжну любов і волю до життя, той приречений на поразку!
🩵💛Герої не вмирають!..🩵💛
Слова і безмежна любов незламного сина України Василя Стуса ведуть нас до Перемоги!..
среда, 1 января 2025 г.
🙋💖🎄Дорогі друзі! Прийміть щирі вітання з НОВИМ РОКОМ! 💖🎄💥. Нехай він принесе МИР, РАДІСТЬ і ЩАСТЯ у ваші домівки. Нехай усе задумане здійсниться! Впевнено дивимося у майбутнє. 🩵💛 Не перестаємо допомагати нашим славним захисникам, донатьте, допомагайте, даруйте позитивні емоції, гарний настрій та підтримку. 🩵💛Пам'ятаємо, завдяки кому ми зустріли 2025 рік. Дякуємо ЗСУ!